داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت

اسپلیت کانالی  یا داکت اسپلیت، یک دستگاه تهویه مطبوع است که عملکردی مشابه اسپلیت های دیواری (کولر گازی های معروف) دارد. همانطور که می دانید اسپلیت دیواری از دو بخش هواساز داخلی که در داخل ساختمان و بر روی دیوار نصب می گردد تشکیل شده و بخش دیگر واحد خارجی است که کندانسور نام دارد و در خارج از ساختمان و در فضای بیرونی (پشت بام یا تراس)نصب می گردد. این دو بخش به وسیله ی لوله های مسی به هم متصل می گردند. داکت اسپلیت در کرج  نیز همین ساختمان بندی را دارد اما در نحوه ی توزیع هوا و محل قرارگیری تفاوت هایی با اسپلیت های دیواری دارد.

علاوه در ساختمان بندی این دو نوع مختلف از اسپلیت، داکت اسپلیت نیز توانایی سرمایش و گرمایش را همانند اسپلیت دیواری دارد.

اما تفاوت هایی نیز بین این دو نوع از اسپلیت وجود دارد که هر یک ویژگی منحصر به فرد خود را دارد.

 

تفاوت داکت اسپلیت با اسپلیت دیواری

در نوع  اسپلیت های دیواری از چندین پنل داخلی استفاده می شود. هر اتاق برای ایجاد گرمایش و سرمایش نیاز به یک پنل جداگانه دارد. اما داکت اسپلیت ها به وسیله ی یک هواساز مرکزی که پشت سقف کاذب قرار دارد؛ عملیات تغیر دما صورت می گیرد. این هواساز پشت سقف کاذب نصب می شود و هیچ گونه نمای ظاهری نخواهد داشت. از این رو به طراحی دکوراسیون داخلی نیز کمک خواهد کرد.

توزیع هوا با استفاده از کانال فلکسیبل صورت می گیرد و برای هر اتاق یک کانال از هواساز مرکزی کشیده می شود. این کانال ها نیز پشت سقف کاذب نصب می گردند و هیچ گونه دخالتی در دکوراسیون داخلی نخواهند داشت. در نتیجه هوا به وسیله ی هواساز تولید، از طریق کانال ها توزیع و به وسیله ی دریچه های سقفی که بر روی سقف کاذب نصب می شود؛ به داخل اتاق پخش می گردد.

 

گرمایش

سیستم گرمایش این اسپلیت های کانالی بسیار قوی بوده و با حذف رایاتور و موتورخانه ها 30 درصد از گاز مصرفی را کاهش می دهد. علاوه بر این توانایی گرمایش آن از سیستم های رادیاتوری بیشتر است.

برای تولید هوای گرم در این سیستم از کویل آب گرم استفاده می شود که به وسیله ی پکیج تامین خواهد شد.

 

سرمایش

تولید سرمایش در داکت اسپلیت به وسیله ی گاز فریون و کمپرسور است. در تولید سرمایش به وسیله ی این سیستم مصرف برق را تا 50 درصد در مقایسه با کولر گازی کاهش می دهد.

 

 

 

    ارسال نظر

    Your email address will not be published. Required fields are marked*

    دو × یک =