کولر آبی بهتر است یا اسپلیت

کولر آبی یا اسپلیت

 

با شروع فصل گرما و آغاز فصل تابستان، کولرها تبدیل به معجزه ای برای ادامه ی حیات می شوند  و بدون آنها زندگی ممکن نیست. کولرهای معمول دو نوع کولر گازی و کولر آبی هستند. که براساس شرایط جوی و جغرافیایی هر منطقه و استان، می توان از آنها استفاده کرد. اما در اینجا سوال پیش می آید که کولر آبی بخریم یا گازی؟ (گازی / اسپلیت)

هر یک از این دو نوع کولر ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد که باید با بررسی هر یک از این فاکتورها بهترین گزینه را انتخاب نمود. در ادامه ی این مطلب معیارهای هریک را بررسی کرده و با هم مقایسه می کنیم.

 

 

هزینه

قبل از هر چیز باید برای تهیه سیستم سرمایش ابتدا نگاهی به قدرت خرید خود کنیم. چرا که هزینه های کولر گازی و آبی یکسان نیستند. پس هزینه فاکتوری موثر در انتخاب است. بهتر است کاملا شفاف بگوییم که هزینه ی خرید کولر گازی (یا داکت اسپلیت در کرج ) 4 تا 5 برابر هزینه های خرید کولرهای آبی است از طرفی مصرف برق کولر گازی در مقایسه با نوع آبی بسیار بیشتر است. حال با توجه به موجودی خود یا به سراغ دیگر گزینه ها بروید و یا انتخاب خود را نهایی کنید.

 

شرایط اقلیمی

آب و هوای محل زندگی در انتخاب نوع کولر بی تاثیر نیست. به طور مثال استان هایی با آب و هوای خشک در صورت استفاده از کولر گازی خشکی هوا را تشدید می شود. در نتیجه بهتر است از کولر های آبی برای تامین رطوبت استفاده کرد.

از طرفی بسیاری از استان های کشور امکان استفاده از کولر آبی برایشان مهیا نیست و کولرهای گازی در این مناطق بهتر پاسخگو هستند. این استان های شامل: استان های شمالی کشور که در حاشیه ی دریاچه ی خزر قرار دارند و همچنین استان های جنوبی که در حاشیه ی دریای خلیج فارس و عمان قرار دارند؛ به دلیل وجود رطوبت بالا در این مناطق به خصوص در فصل تابستان که در اثر تبخیر بیشتر آب رودخانه و دریا و دریاچه سطح رطوبت بالاتر می رود؛ برای سرمایش نیاز به کولرهای گازی و داکت اسپلیت دارند. استفاده از کولرهای آبی در این مناطق موجب افزایش میزان رطوبت می شود. در نتیجه استفاده از کولرهای آبی امکان پذیر نخواهد بود.

 

مصرف انرژی

یکی از چالش هایی که برای کولر آبی مطرح است؛ استفاده زیاد از آب است. مصرف بالای آب در این نوع کولر به خصوص در شرایط بحرانی و کمبود آب، تهدید بزرگی برای طبیعت به حساب می آید.

در مقابل اسپلیت ها نیز مصرف برق بالایی دارند. به خصوص مدل های قدیمی تر که چندین برابر مدل های جدید، مصرف برق دارند. نسل های جدید کولر های گازی قابلیت اینورتر دارند که مصرف برق را تا حد چشمگیری کاهش می دهند.

البته نگه داری و سرویس های متعدد به هر یک از آنها مصرف انرژی را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد. برای مثال

اسپلیت ها: سرویس به موقع و پاکیزه نگه داشتن فیلتر، انتخاب ظرفیت متناسب با مساحت منزل در کاهش مصرف برق می انجامد

کولر آبی: انتخاب ابعاد متناسب با فضای محیط، سرویس به موقع و تعویض هرساله ی پوشال ها، رسوب گیری و از همه مهمتر استفاده از سایه بان جهت جلوگیری از تابش خورشید به کولر، موجب می شود تا مصرف آب به حد قابل توجهی کاهش یابد و خنکای بیشتری تولید شود و در نتیجه نیاز به استفاده از دور تند کولر نباشد. همچنین کانال سازی به صورت صحیح و اصولی، موجب کاهش مصرف انرژی می شود. مجموعه ی تهویه هواگستر البرز متخصص در کانال سازی در کرج ، به روش های اصولی و استاندارد اقدام به کانال کشی منازل و محل کار می نماید.

 

تاثیر بر محیط زیست

کولر گازی بالعکس به وجود آوردن هوایی پاکیزه در فضای داخل، به دلیل آزاد سازی گازها، فضای بیرون را آلوده می کند. اما در نقطه ی مقابل آب کولر های آبی با مکش هوای بیرون به داخل، ذرات معلق و آلودگی را به درون محیط می آورند. علاوه بر این به سبب مرطوب بودن پوشال ها، فضایی مناسب برای رشد و تکثیر قارچ ها هستند. جهت جلوگیری از این اتفاق تعویض پوشال ها را در اولویت قرار دهید و هر ساله این امر را جدی بگیرید.

 

    ارسال نظر

    Your email address will not be published. Required fields are marked*

    13 + هشت =